RMCF1206FG49R9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 22 404
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Vishay Dale
Upgrade
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
49.9 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF1206FG49R9
DigiKey Part Number
RMCF1206FG49R9-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FG49R9
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF1206FG49R9 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)