RMCF2512JT270R
DigiKey Part Number
RMCF2512JT270RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF2512JT270RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF2512JT270RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF2512JT270R
Description
RES 270 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF2512JT270R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)