RMCP0805FT200R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 11 231
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Vishay Dale
200 Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCP0805FT200R
DigiKey Part Number
RMCP0805FT200R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCP0805FT200R
Description
RES 200 OHM 1% 1/3W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCP0805FT200R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)