RPC1206JT100R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Riedon products by Bourns
Upgrade
Vishay Dale
Ohmite
100 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC1206JT100R
DigiKey Part Number
RPC1206JT100R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC1206JT100R
Description
RES 100 OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC1206JT100R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)