BTW69-200RG
DigiKey Part Number
497-4186-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTW69-200RG
Description
SCR 200V 50A TOP3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 200 V 50 A Standard Recovery Through Hole TOP3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTW69-200RG Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
580A, 610A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
80 mA
Package / Case
TOP-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.9 V
Supplier Device Package
TOP3
Current - On State (It (AV)) (Max)
32 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
50 A