L6981N33DR
DigiKey Part Number
497-L6981N33DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-L6981N33DRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-L6981N33DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6981N33DR
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L6981N33DR Models
Category
Voltage - Input (Max)
38V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
400kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
3.5V