LDK130C33R
DigiKey Part Number
497-13705-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13705-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13705-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK130C33R
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT-323-5
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-323-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDK130C33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA