LDLN015PU33R
DigiKey Part Number
497-15225-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15225-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15225-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDLN015PU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6-DFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2)
EDA/CAD Models
LDLN015PU33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 µA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 150mA