M95P16-IXMCT/E
DigiKey Part Number
497-M95P16-IXMCT/E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M95P16-IXMCT/E
Description
IC EEPROM 16MBIT SPI/QUAD 8UFDFN
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 10 ns 8-UFDFPN (2x3)
Category
Clock Frequency
80 MHz
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)