STB20NM50FDT4
DigiKey Part Number
497-6191-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6191-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6191-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB20NM50FDT4
Description
MOSFET N-CH 500V 20A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 20A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1380 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 10A, 10V