STB75NF20 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STB75NF20 |
Description | MOSFET N-CH 200V 75A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 200 V 75A (Tc) 190W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STB75NF20 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3260 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 190W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V | Supplier Device Package D2PAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 34mOhm @ 37A, 10V |