STD10P10F6
DigiKey Part Number
497-16300-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16300-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16300-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD10P10F6
Description
MOSFET P-CH 100V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 10A (Tc) 40W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD10P10F6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
864 pF @ 80 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5A, 10V