STGD10NC60KDT4
DigiKey Part Number
497-6183-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6183-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6183-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGD10NC60KDT4
Description
IGBT 600V 20A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 20 A 62 W Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGD10NC60KDT4 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
19 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
17ns/72ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Supplier Device Package
DPAK
Power - Max
62 W