STPS3L40SY
DigiKey Part Number
497-12868-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12868-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12868-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L40SY
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
STPS3L40SY Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 3 A