STPS4S200S
DigiKey Part Number
497-16320-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16320-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS4S200S
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 4A Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
STPS4S200S Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
4A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 4 A