STW75NF20
DigiKey Part Number
497-5959-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW75NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 75A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 75A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STW75NF20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
84 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3260 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
190W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 37A, 10V