PBC36SAHN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 1 602
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1 077
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
PBC36SAHN
DigiKey Part Number
S1081E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SAHN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Post
0.820" (20.83mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.150" (29.21mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)