PEC11SFAN
DigiKey Part Number
S1212E-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC11SFAN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC11SFAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.538" (13.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
In-Stock: 807
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 11729
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 3721
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM