PEC23DAHN
DigiKey Part Number
S2082E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC23DAHN
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.820" (20.83mm)
Overall Contact Length
1.150" (29.21mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 43
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 190
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 285
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM