PEC36SFCN
DigiKey Part Number
S1232E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SFCN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SFCN Models
Category
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.738" (18.75mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
In-Stock: 1 069
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 641
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 890
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM