XZFMDK10A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XZFMDK10A |
Description | DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.85V 10mA 0.591" H x 0.358" W x 0.148" D (15.00mm x 9.10mm x 3.75mm) 10-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | XZFMDK10A Models |
Category | Color Red |
Manufacturer SunLED | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Test 10mA |
Part Status Active | Millicandela Rating 27mcd |
Number of Characters 1 | Wavelength - Peak 650nm |
Size / Dimension 0.591" H x 0.358" W x 0.148" D (15.00mm x 9.10mm x 3.75mm) | Power Dissipation (Max) 75mW |
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm) | Package / Case 10-SMD, No Lead |