RG1005P-6192-B-T5
DigiKey Part Number
408-RG1005P-6192-B-T5TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RG1005P-6192-B-T5CT-ND - Cut Tape (CT)
408-RG1005P-6192-B-T5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG1005P-6192-B-T5
Description
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.9 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RG1005P-6192-B-T5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)