RL1632R-R120-F
DigiKey Part Number
RL16R.12FTR-ND - Tape & Reel (TR)
RL16R.12FCT-ND - Cut Tape (CT)
RL16R.12FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1632R-R120-F
Description
RES 0.12 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RL1632R-R120-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)