XC63G2-12.000-F18NJDTK
DigiKey Part Number
4309-XC63G2-12.000-F18NJDTKTR-ND - Tape & Reel (TR)
4309-XC63G2-12.000-F18NJDTKCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC63G2-12.000-F18NJDTK
Description
CRYSTAL 12MHz 18PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±10ppm Crystal 18pF 60 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)