35RAPC4BHN3
35RAPC4BHN3
35RAPC4BHN3
DigiKey Part Number
SC2405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC4BHN3
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RAPC4BHN3 Models
Category
Internal Switch(s)
Two Switches
Mfr
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Contact Material - Plating
Silver
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Brass
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)