FBMH2012HM331-T
DigiKey Part Number
587-1749-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1749-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1749-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH2012HM331-T
Description
FERRITE BEAD 330 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 1.8A 80mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FBMH2012HM331-T Models
Category
Current Rating (Max)
1.8A
Manufacturer
Taiyo Yuden
DC Resistance (DCR) (Max)
80mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
330 Ohms @ 100 MHz