MCRLE165SB7224MTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0306 (0816 Metric)
MCRLE165SB7224MTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCRLE165SB7224MTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCRLE165SB7224MTNA1J
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0306
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)