DRL10-24-1
DRL10-24-1
TDK-Lambda DRL Series | Digi-Key Daily
DRL10-24-1
DigiKey Part Number
285-2644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRL10-24-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 420mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRL10-24-1 Models
Category
Current - Output (Max)
420mA
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
10W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Hazardous Locations, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 71°C (With Derating)
Features
Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.19" L x 0.71" W x 3.58" H (55.6mm x 18.0mm x 91.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
373V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V