FPS1000-24
DigiKey Part Number
285-FPS1000-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPS1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FPS1000-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC
Size / Dimension
11.42" L x 5.00" W x 1.61" H (290.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
40 A