I7A24045A033V-0F1-R
DigiKey Part Number
285-I7A24045A033V-0F1-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I7A24045A033V-0F1-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3-18V 750W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V ~ 18V 45A 18V - 32V Input
EDA/CAD Models
I7A24045A033V-0F1-R Models
Features
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
98.5%
Size / Dimension
1.45" L x 1.34" W x 0.98" H (36.8mm x 34.0mm x 24.9mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
32V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, IEC
Current - Output (Max)
45A
Standard Number
Power (Watts)
750 W