I7A4W060A033V-0C1-R
DigiKey Part Number
285-I7A4W060A033V-0C1-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I7A4W060A033V-0C1-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3-28V 720W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 28V 60A 18V - 60V Input
Features
Remote On/Off
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Efficiency
99%
Size / Dimension
1.45" L x 1.34" W x 0.78" H (36.8mm x 34.0mm x 19.8mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
60V
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
60A
Standard Number
Power (Watts)
1.68 kW