PH1200A280-12
DigiKey Part Number
285-PH1200A280-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1200A280-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 100A 425V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PH1200A280-12 Models
Category
Current - Output (Max)
100A
Manufacturer
TDK-Lambda
Power (Watts)
1.2kW
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
200V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
425V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Voltage - Output 1
12V