PH1200A280-36/T
DigiKey Part Number
285-PH1200A280-36/T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH1200A280-36/T
Description
DC DC CONVERTER 36V 1200W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 36V 33.4A 200V - 425V Input
EDA/CAD Models
PH1200A280-36/T Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
94%
Voltage - Input (Min)
200V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
425V
Current - Output (Max)
33.4A
Power (Watts)
1.202 kW