PH300A280-24
DigiKey Part Number
285-PH300A280-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH300A280-24
Description
DC DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 12.5A 200V - 425V Input
EDA/CAD Models
PH300A280-24 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90.5%
Voltage - Input (Min)
200V
Voltage - Input (Max)
425V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
12.5A