RGB4W500W033A-003
DigiKey Part Number
285-RGB4W500W033A-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGB4W500W033A-003
Description
DC/DC CONVERTER 3.3-24V 500W
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 24V 33A 18V - 60V Input
EDA/CAD Models
RGB4W500W033A-003 Models
Category
Power (Watts)
500 W
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Efficiency
98%
Size / Dimension
1.95" L x 1.50" W x 0.51" H (49.5mm x 38.1mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
60V
Current - Output (Max)
33A