B32926H3106M
DigiKey Part Number
495-7023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32926H3106M
Description
CAP FILM 10UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32926H3106M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V
Ratings
AEC-Q200, X2
Dielectric Material
Features
85C/85% Humidity