B72207S0250K211
DigiKey Part Number
495-6571-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6571-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0250K211
Description
VARISTOR 39V 250A DISC 7MM
Detailed Description
39 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V