B72660M0301K072
DigiKey Part Number
495-2391-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2391-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0301K072
Description
VARISTOR 470V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0301K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
23J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
470 V