C1608X7R1C224K080AC
DigiKey Part Number
445-1318-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1318-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1318-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1C224K080AC
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7R1C224K080AC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)