CCT272440-80-10-02
DigiKey Part Number
445-173067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT272440-80-10-02
Description
CURR SENSE XFMR 80A CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 A Current Sense Transformer 50/60Hz 352Ohm Chassis Mount
Category
Current Ratio
3000:1
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
352Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.201" L x 1.083" W (30.50mm x 27.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Frequency Range
50/60Hz
Termination Style
Wire Leads with Connector
Type
Non-Invasive (Split Core)
Weight
0.08 lb (36.29 g)
Current Rating (Amps)
80 A