CCT354571-300-24-02
DigiKey Part Number
445-173069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCT354571-300-24-02
Description
CURR SENSE XFMR 300A CHAS MNT
Detailed Description
300 A Current Sense Transformer 50/60Hz 103Ohm Chassis Mount
DC Resistance (DCR)
103Ohm
Size / Dimension
1.909" L x 1.555" W (48.50mm x 39.50mm)
Height - Seated (Max)
2.835" (72.00mm)
Weight
0.053 lb (24.04 g)
Current Rating (Amps)
300 A