PLEA85DCA2R2M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLEA85DCA2R2M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLEA85DCA2R2M-1PT00
Description
FIXED IND 2.2UH 550MA 600 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Thin Film Inductor 550 mA 600mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
400mA
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.039" L x 0.031" W (1.00mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)