PRASD3-16F-BB0FW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
CW Industries
In Stock: 128
Datasheet
Similar
E-Switch
In Stock: 994
Datasheet
E-Switch
In Stock: 0
In Stock: 0
Image for PRASD3-16F-BB0FW is not available
PRASD3-16F-BB0FW
DigiKey Part Number
PRASD3-16F-BB0FW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRASD3-16F-BB0FW
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPDT 16A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Black
Mfr
Actuator Marking
- O =
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Dust Proof
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Circuit
Approval Agency
ENEC, UL, VDE
Switch Function
Mechanical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Electrical Life
6,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V