CRG0603F200K
DigiKey Part Number
CRG0603F200K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0603F200K
Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
200 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0603F200K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)