RQ73C2A162KBTD
DigiKey Part Number
A139879TR-ND - Tape & Reel (TR)
A139879CT-ND - Cut Tape (CT)
A139879DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ73C2A162KBTD
Description
RES 162 KOHMS 0.1% 1/5W 0805
Customer Reference
Detailed Description
162 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ73C2A162KBTD Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)