W57-XB1A7A10-15
W57-XB1A7A10-15
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W57-XB1A7A10-15
DigiKey Part Number
PB1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W57-XB1A7A10-15
Description
CIR BRKR THRM 15A 250VAC
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 250 V AC DC Push to Reset Panel Mount
Category
Breaker Type
Thermal
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Current Rating (Amps)
15A
Series
Voltage Rating - AC
250 V