FN2070-16-06
DigiKey Part Number
817-1311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2070-16-06
Description
LINE FILTER 110V/250VAC 16A CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 110V, 250V DC ~ 400Hz Two Stage Quick Connect
Category
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Applications
General Purpose
Series
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Quick Connect
Configuration
Two Stage
Inductance
2.8mH
Voltage - Rated AC
110V, 250V
Base Product Number
Current
16 A