TPLH-3R0/350SS35X61
DigiKey Part Number
2085-TPLH-3R0/350SS35X61-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPLH-3R0/350SS35X61
Description
CAP 350F 3V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 4mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Part Status
Active
Lead Spacing
0.902" (22.90mm)
Capacitance
350 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
2.480" (63.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C