LM2574HVM-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2574HVM-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2574HVM-3.3/NOPB
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
EDA/CAD Models
LM2574HVM-3.3/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
14-SOIC
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4V