LM2937IMP-10/NOPB
DigiKey Part Number
LM2937IMP-10/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM2937IMP-10/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM2937IMP-10/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2937IMP-10/NOPB
Description
IC REG LIN 10V 500MA SOT-223-4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-4
EDA/CAD Models
LM2937IMP-10/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
SOT-223-4
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA